Aktualności

Cytadela- Muzeum Katyńskie

W rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, 17 września 2015 r. odbyło się otwarcie Muzeum Katyńskiego na Warszawskiej Cytadeli.

Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Premier Ewą Kopacz. Na otwarcie przybyli przedstawiciele Wojska Polskiego, Służby Więziennej, Straży Granicznej, przedstawiciele duchowieństwa wszystkich wyznań. Policję i Komendanta Głównego Policji reprezentowali nadinsp. Wojciech Olbryś zca Komendanta Głównego Policji oraz nadinsp. Władysław Padło pełnomocnik KGP ds. kontaktów z samorządem. Obecni byli Komendanci Wojewódzcy raz delegacje funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji z całego kraju, przedstawiciele związków zawodowych policjantów.
Ale przede wszystkim przybyły rodziny ze Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Federacji Rodzin Katyńskich.
Uroczystości rozpoczęły się mszą polową na Placu Apelowym przed Muzeum Katyńskim, którą odprawił biskup polowy Wojska Polskiego ks. gen. Józef Guzdek. W celebracji udział wzięli duchowni religii jakie wyznawali zamordowani w Bykowni, Katyniu, Twerze.
Po mszy goście obejrzeli widowisko poetycko – muzyczne pt.”Vinctis non Victis – Pokonanym Niezwyciężonym”. Zaprezentowano pieśni i wiersze poświęcone ofiarom „zbrodni katyńskiej” oraz fragmenty "Dzienników kozielskich". Tłem wystąpień artystów były  wyświetlane nazwiska ofiar „zbrodni katyńskiej”.

Podczas oficjalnego otwarcia Muzeum głos zabrała Teresa Bracka Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.", która przekazała na ręce dyrektora Muzeum artefakty po ojcach i dziadkach członków Stowarzyszenia, m.in. guziki z mundurów policjantów oraz dokumenty funkcjonariuszy Policji Państwowej ofiar „zbrodni katyńskiej”. Zwróciła się do Prezydenta RP z apelem o kontynuację akcji "Polska swemu obrońcy", w ramach której można awansować na wyższy stopień służbowy funkcjonariuszy i oficerów pochowanych  na polskim cmentarzu w Bykowni oraz na cmentarzu w Świetlicy koło Ostaszkowa.

Po oficjalnym otwarciu Muzeum Katyńskiego zebrani goście mogli zwiedzić jego ekspozycję.
Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod dyrekcją mł. insp. Janusza Trzepizura.
 

            Muzeum Katyńskie mieści się w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej i jest placówką martyrologiczno – muzealno – badawczą,  dokumentująca zbrodnię katyńską. Zlokalizowana na dwóch poziomach ekspozycja prezentuje artefakty wydobyte z mogił w Bykowni, Katyniu, Miednoje, Charkowi. W gmachu znajduje się Epitafium Katyńskie zawierające nazwiska ofiar zbrodni, które w latach 1939 – 1940 przetrzymywane były w sowieckich więzieniach i obozach i zostali zamordowani wiosną 1940 roku.

Ekspozycja jest dowodem zbrodni i upamiętnia martyrologię funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Służby Więziennej i żołnierzy Wojska Polskiego.