Aktualności

Cichociemni i ich żołnierze na Ziemi Świętokrzyskiej - konferencja i rozstrzygnięcie konkursu

W Sali Narad im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w KWP 17.06.2016 r. odbyła się konferencja oraz rozstrzygnięcie konkurs dla młodzieży pt; „Cichociemni i ich żołnierze na Ziemi Świętokrzyskiej”.

W spotkaniu uczestniczyli; nadinsp. Wojciech Ołdyński w imieniu Komendanta Głównego Policji, mł. insp. Daniel Głowacz Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP, Agata Wojtyszek Wojewoda Świetokrzyski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak, Komendanci Powiatowi, Przewodnicząca Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.

Spotkanie rozpoczął Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak, który podkreślił jak ważne jest zestawienie historii z dzisiejszymi bezpiecznymi czasami, a poruszane dziś tematy doskonale wpisują się w obchody 2016 roku  jako „Rok Cichociemnych”. Dyrektor Biura Historii  i Tradycji Policji KGP  mł. insp. Daniel Głowacz odniósł się do spotkań i konferencji organizowanych przez Komendę Główną Policji. Pan dr Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach przedstawił zebranym sylwetki cichociemnych w okręgu radomsko-kieleckim ZWZ –AK. Jacenty Frydrych były Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach i inicjator ustanowienia Policyjnej Honorowej Odznaki Zasługi im. „Ponurego” opowiedział o 25 latach współpracy Kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach z kombatantami i podwładnymi mjr. „Piwnika” ze Świętokrzyskich Zgrupowaniach Partyzanckich Armii Krajowej „PONURY – NURT”. Przypomniał również jak w czerwcu 1991 roku, asp. PP Jan Piwnik „Ponury” został Patronem Policji Świętokrzyskiej oraz o Policyjnej Odznace Zasługi im. „Ponurego” dla policjantów szczególnie wyróżniających się w służbie, niosących z narażeniem zdrowia i życia pomoc poszkodowanym.

            Po konferencji przyszedł czas na podsumowano konkursu dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych pt; „Cichociemni i ich żołnierze na Ziemi Świętokrzyskiej”. Konkurs  honorowym patronatem objął Komendant Główny Policji oraz Wojewoda Świętokrzyski.

- I miejsce zajął zespół z Zespołu Szkół ZDZ,

- II miejsce zajął zespół z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr Henryka Dobrzańskiego

  „Hubala” w Starachowicach,

- III miejsce zajęła uczennica II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach - Ilona

  Sobczak.

Wyróżnienia otrzymali:

- Zespół  I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach za film pt. „Świętokrzyski

  Leonidas”,

- Zespół z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”  w

  Starachowicach,

- Zespół II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach.

 

(zdjęcia; Świętokrzyska Policja)