Policjanci – Huzarzy Śmierci 1920 r.
Kuligów to miejscowość w powiecie wołomińskim, która zapisała się w historii wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku walkami Huzarów Śmierci. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia rozpoczęły się 20 sierpnia 2016 r. mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Loretańskiej.
Następnie został odsłonięty pamiątkowy głaz upamiętniający policjantów - Huzarów Śmierci. Odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Dąbrówka, przedstawiciel MSWiA oraz przedstawiciel Komendy Głównej mł. insp. Daniel Głowacz Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji. Najważniejszym punktem programu była inscenizacja historyczna „Huzarzy Śmierci w Kuligowie. W pogoni za bolszewikami”, która pokazywała udział funkcjonariuszy Policji Państwowej w szeregach 3 Szwadronu Huzarów Śmierci w bitwie warszawskiej. Ich niezwykła odwaga, męstwo i determinacja znacząco wpłynęły na przebieg walk z bolszewikami.
Po zakończeniu części oficjalnej zebrani mogli zapoznać się z wystawą "Policja Państwowa w niepodległej Polsce 1918 - 1939".
Zebrani mogli uczestniczyć w festynie rodzinnym, podczas którego zapoznali się z nowoczesnym sprzętem policyjnym i strażackim, obejrzeli desant spadochronowy ze śmigłowca zademonstrowany przez funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych.
Kim byli „Huzarzy śmierci”?
Trwa wojna z bolszewikami, jest koniec lipca 1920 r. Porucznik Józef Siła-Nowicki pośpiesznie organizuje dywizjon jazdy. W skład dywizjonu wchodzą ochotnicze oddziały policyjne, włączony zostaje szwadron łódzkiej policji konnej pod dowództwem komisarza Andrzeja Jezierskiego. Oddział składający się ze 118 żołnierzy przedstawiał wysoką wartość bojową, w głównej mierze byli to weterani I wojny światowej, którzy walczyli w armiach zaborców. Walki pod Ossowem, Radzyminem i okolicach były ostatnim starciem z bolszewikami i ostatnia bitwa, w której brał udział Dywizjon Huzarów Śmierci.
Dywizjon Huzarów Śmierci nigdy nie poniósł porażki. W listopadzie 1920 r. dywizjon przeniesiono na wileńszczyznę, gdzie został włączony do Armii Litwy Środkowej. Z dniem 27 kwietnia 1922 r. jednostka została rozwiązana, a na jej podstawie powstał II Dywizjon 3 Pułku Strzelców Konnych.
(zdjęcia; www. policja.pl)