Policja Państwowa u progu niepodległości
„Policja Państwowa u progu niepodległości” to tytuł ekspozycji, którą 16 listopada 2016 r. w Biurze Historii i Tradycji Policji otworzył Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.
Uroczystość, którą poprowadził nadkom. Zbigniew Bartosiak Dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji KGP, odbyła się z okazji Święta 11 Listopada, upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległosci po 123 latach zaborów. Na wystawie przygotowanej przez Biuro Historii i Tradycji Policji można zobaczyć m.in. dokumenty z 1918 i 1919 r. dotyczące służb, które powstawały dla utrzymania bezpieczeństwa w odradzającym się państwie, przed powołaniem Policji Państwowej. Zaprezentowano fotogramy przedstawiające święto Policji Państwowej, które od 1927 r. było obchodzone 11 listopada wraz ze Świętem Niepodległości. Dokumenty i zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzące ze zbiorów historycznych KGP, jak również z prywatnych Krzysztofa Musielaka z BHiTP.
Podczas uroczystości odbyła się prezentacja II uzupełnionego wydania albumu „Policja Państwowa w fotografii 1919 – 1939”, a także projekcja filmu „Policja Państwowa we wschodnich okręgach RP”. W albumie znajdują się m.in. zdjęcia pokazujące codzienną służbę funkcjonariuszek i funkcjonariuszy PP. Album powstał przy współpracy z NAC.
W otwarciu wystawy wzięli też udział m.in. insp. Kamil Bracha - komendant CBŚP, dyrektorzy biur KGP, Michał Wykowski Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, dr Ewa Kowalska z Muzeum Katyńskiego, kapelani policyjni, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji, MSWiA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Wojska Polskiego oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej.
(zdjęcia; Policja)