Aktualności

Zakończenie Roku Cichociemnych

Z okazji zakończenia Roku Cichociemnych 18 grudnia 2016 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala. Rok 2016 Rok Cichociemnych związany był z 75 rocznicą pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski. Na wniosek Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej Sejm RP podjął Uchwałę 22.12.2015 r. upamiętniającą bohaterstwo i odwagę Cichociemnych.

Spotkanie prowadził dr. Bogdan Rowiński Prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej wraz z Ksawerym Hejke wnukiem Cichociemnego.

W trakcie uroczystości Jan Józef Kasprzyk Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył odznaczenia i wyróżnienia osobom, które szczególnie przyczyniły się do pamięci o bohaterach sprzed 75 lat.

W części artystycznej wystąpił Łukasza Krupińskiego, który zagrał na fortepianie utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Maurycego Ravela i Georga Gershwina. Aktor Dariusz Jakubowski przeczytał wspomnienia, zapiski i listy pozostawione przez żołnierzy Cichociemnych.

Organizatorami uroczystej gali był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Jednostka Wojskowa GROM.

            Cichociemni byli elitarną formacją Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Do końca 1944 roku alianci wysłali do Polski trzystu szesnastu cichociemnych. Dwa razy więcej żołnierzy było przeszkolonych do tej misji. Ich zadaniem było utrzymanie łączności z krajem drogą lotniczą i prowadzenie akcji dywersyjnych przeciwko okupantom.

 

(zdjęcia; udkior)