Spotkanie w Biurze Historii i Tradycji Policji
21 lutego br. w siedzibie Biura Historii i Tradycji Policji KGP miały miejsce dwa ważne dla naszych Stowarzyszeń wydarzenia.
Pierwsza część spotkania dotyczyła współpracy Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 r.” z instytucjami historycznymi.
Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Zbigniew Bartosiak przedstawił plany dotyczące renowacji grobów policjantów znajdujących się na terenie Białorusi i Ukrainy. Biuro opracuje również leksykon podstawowych haseł dotyczących historii Policji Państwowej II RP. Zostanie również nawiązana ścisła współpraca z klasami mundurowymi.
W drugiej części spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Komendą Główną Policji i Instytutem Pamięci Narodowej. Sygnatariuszami tej umowy byli nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji i dr Jarosław Szarek Prezes IPN.
Komendant Główny Policji w krótkim przemówieniu powiedział, że podpisane porozumienie otwiera nowe kierunki współpracy w budowaniu pamięci o przeszłości i tożsamości formacji policyjnej na przyszłość. Współpraca będzie koncentrować się przede wszystkim na działaniach edukacyjnych oraz kształtowaniu świadomości historycznej policjantów i społeczeństwa, a przede wszystkim młodzieży.
Ważnym aspektem współpracy będą działania na rzecz upamiętniania Policji Państwowej i jej funkcjonariuszy spoczywających w Polsce i poza granicami kraju, a także przedsięwzięcia mające na celu urządzanie i remonty grobów przedwojennych policjantów poległych na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, w obronie Ojczyzny oraz ofiar represji totalitarnych w kraju i poza jego granicami. Będą również prowadzone badania nad wojennymi stratami osobowymi Policji Państwowej.
Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosław Olbrychowski wręczył nadinsp. dr. Jarosławowi Szymczykowi Komendantowi Głównemu Policji „Krzyż Miednoje 1940”, za wybitne zasługi w upamiętnianiu tragicznych losów przedwojennych policjantów oraz wzorową współpracę ze Stowarzyszeniami „Rodzin Policyjnych 1939 r.”.
Podczas spotkania nadinsp. dr. Jarosławowi Szymczykowi Komendant Główny Policji oraz dr Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dokonali otwarcia wystawy pt. „Policja Państwowa 1919-1939”. Wystawa została przygotowana przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP w oparciu o materiały z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
(zdjęcia; KGP)