Aktualności

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje

To już siedemnaście lat gdy 2 września 2000 r. otwarto cmentarz wojenny w Miednoje.

W miejscu tak ważnym dla każdego z nas, rodzin funkcjonariuszy PP tam pochowanych, również w tym roku zapalono znicze na ich grobach. Tradycyjne uroczystości, bardzo skromne, odbyły się 2 września 2017 na cmentarzu wojennym w Miednoje. Uczestnikami uroczystości byli min. Włodzimierz Marciniak-Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Federacji Rosyjskiej, insp. Kamil Bracha-Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji,  mł. insp. Łukasz Wiliński – Dyrektor  Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, nadkom. Krzysztof Musielak – Dyrektor  Biura Historii i Tradycji Policji KGP, delegacja NSZZ Policjantów, delegacja Straży Granicznej, oficerowie łącznikowi Policji w Federacji Rosyjskiej, Republice Białorusi oraz na Ukrainie.

Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” reprezentowali;  Jarosław Olbrychowski - Prezes Łódzkiego Stowarzyszenia, Anna Wesołowska - wiceprezes Zarządu Głównego Warszawskiego Stowarzyszenia, Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia.

Pierwszym punktem rocznicowych obchodów było złożenie kwiatów pod pamiątkowymi tablicami na ścianie budynku Uniwersytetu Medycznego w Twerze, dawnej siedzibie NKWD,  miejscu śmierci polskich policjantów.

Następnie delegacja udała się na cmentarza w Miednoje, gdzie tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu prawosławnym modlitwą za ofiary represji stalinowskich.  

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje rozpoczęły się od zapalenia znicza, uderzenia w Dzwon Pamięci. Mszę świętą w intencji pomordowanych celebrowali ks. Bogdan Zagórski- kapelan KWP w Lublinie i ks. Marek Tacikowski proboszcz parafii katolickiej w Twerze. Po zakończonej mszy świętej Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Kamil Bracha odczytał list Komendanta Głównego Policji skierowany do uczestników uroczystości. W imieniu rodzin ofiar spoczywających na cmentarzu w Miednoje glos zabrał Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.

Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze. Minutą ciszy i uderzeniem w Dzwon Pamięci zakończyła się uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Całość uroczystości prowadził podinsp. Zbigniew Bartosiak-Naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu KGP.

Delegacja uczestników uroczystości udała się na cmentarz Trojeruczica gdzie pochyliła głowy nad zbiorowym grobem 45 więźniów obozu zmarłych w wyniku wycieńczenia i chorób. Pod tablicami z ich nazwiskami złożono kwiaty.

Ostatnim punktem obchodów siedemnastej rocznicy otwarcia cmentarza wojennego była wizyta w klasztorze na wyspie Stolbnyj, miejscu uwięzienia polskich jeńców.

 

(fot; KGP)