Patronka kom. PP Stanisława Filipina Paleolog
Dzień 17 października 2017 r. był dniem szczególnym dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie. Był to również dzień szczególny dla historii Policji Państwowej. Pierwsza komendantka policji kobiecej w szeregach Policji Państwowej kom. Stanisław Filipina Paleolog została wybrana na patronkę szkoły.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele policji; mł. insp. Sławomir Litwin dyrektor Gabinetu KGP, podinsp. Zbigniew Bartosiak Naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu KGP, nadinsp. Paweł Dobrodziej Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie, przedstawiciele Komend Powiatowych. Warszawskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” reprezentował Prezes Michał Wykowski. Obecna była podinsp. w st. spocz. Krystyna Sobańska–Stępień w mundurze funkcjonariuszki PP oraz członkowie grupy rekonstrukcji historycznej z Radomia. Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele władz miasta i województwa i najważniejsze uczniowie ze SP nr 11 i XVIII Liceum Ogólnokształcącego, kadra pedagogiczna. Gościem honorowym był krewny patronki szkoły Pan Jerzy Paleolog.
Zespół Szkół nr 2 nie miał patrona i dlatego uczniowie, rodzice i nauczyciele postanowili wybrać patrona, a w tym wypadku godną patronkę.
Podczas uroczystości nastąpiło uroczyste wręczenie uczniom SP nr 11 i XVIII Liceum Ogólnokształcącego sztandarów z wizerunkiem kom. Stanisławy Filipiny Paleolog.
Prof. UMCS Robert Litwiński wygłosił krotki wykład przybliżający postać patronki.
Następnie mł. insp. Sławomir Litwin przeczytał list Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka adresowany do uczniów i nauczycieli szkoły, w którym napisał o zaszczycie dla uczniów móc szczycić się taką patronką. To również odpowiedzialność i wyzwanie aby swoją postawą dbać o dobre imię i wizerunek szkoły. Jest to tym ważniejsze, że w liceum funkcjonują klasy mundurowe min. o profilu policyjnym.
Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej KGP.
Komisarz Stanisława Filipina Paleolog została pierwszą Komendantką Policji Kobiecej, którą utworzono w 1925 r. Głównym zadaniem tej formacji policyjnej była walka z handlem „żywym towarem”, zapobieganie przestępstwom dokonywanym przez dzieci i młodzież. Kom. Stanisława Filipina Paleolog to uczestniczka czterech wojen – I wojny światowej, walk o niepodległą Polskę w 1918 r., wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i II wojny światowej. Była pierwszą i jedyną kobietą-oficerem Policji Państwowej II RP.
Uczniowie wybrali na swojego patrona kobietę o niezwykłym życiorysie, będącą godnym wzorem do naśladowania.
(foto; Policja)