Aktualności

Świętokrzyskie uroczystości 90-tej rocznicy powstania Policji Państwowej

W dniach 19-20 czerwca 2009 r. odbyły się uroczystości związane z 90-tą rocznicą powstania Policji Państwowej.

W piątek 19 czerwca o godzinie 10.00 został oddany do użytku nowy budynek I Komisariatu Policji na osiedlu Na Stoku w Kielcach. „To jedna z najważniejszych inwestycji. Godne warunki pracy funkcjonariuszy to przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców. To była priorytetowa inwestycja” - powiedział Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler. Komisariat ma 2 tysiące metrów kwadratowych, w tym salę konferencyjną i przestronne pokoje dla funkcjonariuszy. Po nowej siedzibie oprowadzał gości komendant komisariatu komisarz Zbigniew Morgaś.
O godzinie 11.00 w Sali Portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach w Pałacu Biskupim rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Policja Państwowa w latach 1919-1945”. Konferencja została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach wspólnie z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wygłoszono referaty na temat genezy powstania Policji Państwowej, roli PP tzw. Granatowej w okresie okupacji oraz o roli kobiet w policji.
Po południu, na Placu Artystów odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Muzycy zagrali standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej oraz zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Zgromadzeni kielczanie każdy utwór nagradzali gromkimi oklaskami a niektórzy ruszyli do tańca w strugach deszczu. W pokazie uczestniczyli również członkowie Rodziny Policyjnej 1939 z Katowic w oryginalnych mundurach przedwojennych policjantów.
Po godzinie 19.00 w Katedrze odbyła się msza w obrządku policyjnym, celebrowana przez ks. biskupa Kazimierza Ryczana w asyście księży kapelanów. Msza została odprawiona w intencji policjantów zdradziecko zamordowanych w obozach w Miednoje, Charkowie i Ostaszkowie.
Po zakończeniu mszy Orkiestra Reprezentacyjna, Kompania Reprezentacyjna Stołecznej Policji i Kompania Honorowa Świętokrzyskiej Policji wraz z pocztami sztandarowymi garnizonu świętokrzyskiego oraz zaprzyjaźnionych służb przemaszerowała na plac Artystów.
Na placu Artystów o godzinie 21.00 odbył się Apel Pamięci, poświęcony policjantom poległym w obronie Ojczyzny. Głos zabrali Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. W trakcie całej uroczystości na dużym ekranie wyświetlane były archiwalne zdjęcia z nazwiskami funkcjonariuszy zamordowanych w obozach w Miednoje, Charkowie i Ostaszkowie z powiatu kieleckiego. Aktor Pan Sulimierski odczytał rozkaz ostatniego Komendanta Głównego Policji Państwowej. Uroczystości zakończyła salwa honorowa.
Mimo padającego deszczu licznie przybyli kielczanie z rodzinami, często z małymi dziećmi.

20 czerwca uroczystości odbyły na leśnej polanie „Wykus” w obozie oddziału „Ponurego” (patrona świętokrzyskiej Policji). Uroczystości związane były również z 65 rocznicą śmierci i 21 rocznicą sprowadzenia prochów mjr Jana Piwnika „Ponurego” do kraju. Przybyli przedstawiciele Sejmu – marszałek Bronisław Komorowski i wicepremier i minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna. W uroczystościach uczestniczyli także: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk, posłowie i senatorowie, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, władze miast i gmin, Zdzisław Rachtan ps. „Halny” - przewodniczący Kapituły Honorowej „Policyjna Odznaka Zasługi im. Ponurego”, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler wraz ze swoim I zastępcą insp. Januszem Kawalcem, kombatanci, harcerze, Kielecki Szwadron Kawalerii oraz wielu policjantów. Byli również przedstawiciele Kieleckiego Oddziału „Rodzina Policyjna 1939” Pani Grażyna Szkonter i Pan Tadeusz Mielczarek.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych policjantów i żołnierzy walczących za ojczyznę odprawiona przez Księdza infułata Józefa Wójcika z Suchedniowa i ojca opata Eugeniusza Augustyna z Wąchocka. Po mszy został odczytany list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Głos zabrał marszałek Bronisław Komorowski, który podkreślił, że jest na Wykusie nie tylko jako przedstawiciel Sejmu, ale także jako syn i wnuk żołnierzy AK oraz jako przedstawiciel pokolenia "Solidarności", które "zawsze czuło się w sposób szczególny związane nićmi tradycji, wspólnoty myślenia, a często i wspólnoty działania z pokoleniem żołnierzy AK.
"Tu na Wykusie chciałem powiedzieć bardzo dobitnie, że moje pokolenie, pokolenie ludzi +S+, które zwyciężyło ponownie dla Polski, bez jednej kropli przelanej krwi, każdą kroplę polskiej krwi przelaną za ojczyznę, powinno traktować jak świętość, jak coś, co jest najcenniejsze w życiu, i we wspomnieniach, i w myślach każdego narodu" - powiedział marszałek i dodał, że chyli czoła przed polskimi bohaterami.
Wicepremier Grzegorz Schetyna w imieniu rządu podziękował ludziom, którzy "przenieśli pamięć przez najtrudniejszy czas". Zaapelował do świętokrzyskich policjantów: "Bądźcie dumni, że urodził się tutaj i tutaj walczył".
W trakcie uroczystości sierżant sztabowy Wojciech Łazarski, bohaterski policjant, został odznaczony Odznaką Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”, która od 7 lat jest przyznawana policjantom, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem.
Również osoby działające na rzecz pamięci narodowej otrzymały odznaczenia „Pro Memoria”.
Na zakończenie zostały złożone kwiaty, zapalone znicze przy kapliczce-pomniku oraz oddana została salwa honorowa.