Aktualności

Patron Komendy Miejskiej Policji

W oddanej do użytku po kapitalnym remoncie Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach 17 stycznia 2018 r. miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej patrona Sali Narad, nadkomisarza Policji Państwowej Wacława Gocławskiego.

Aktu odsłonięcia dokonał insp. Dariusz Augustyniak Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach wraz z Grażyną Szkonter Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Na uroczystości obecni byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej, przedstawiciele innych służb mundurowych, Starosta Michał Godowski i przedstawiciele gmin powiatu kieleckiego.

W Sali Narad znajdują się gabloty z eksponatami ilustrującymi historię kieleckiej Policji Państwowej w latach 1919 – 1939.

            Nadkomisarz PP Wacław Gocławski s. Jana i Marii z Miklinów, ur. 16.09.1890 r. w Warszawie. W policji od 01.08.1919 r. Początkowo pełnił służbę w Warszawie, min. w XII Komisariacie przy ulicy Daniłowiczowskiej 10,  w 1921 r. kierownik jednego z Komisariatów. W 1930 r. z-ca Komendanta Rezerwy Pieszej. W listopadzie 1931 r. w stopniu nadkomisarza rozkazem Komendanta Głównego został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego w Kielcach, gdzie pełnił służbę do 29.05.1937 r. Następnie od 20.07.1937 r. w Bielsku Podlaskim. Od 22.12.1938 r. na stanowisku Komendanta Powiatu Garwolin i tam we wrześniu 1939 r.

Po wybuchu wojny 1 września 1939 r. wraz z Rządem RP ewakuuje się do Brześcia nad Bugiem, a następnie przez Kowel do Równego. W tym mieście 17 września 1939 r. wraz z całym korpusem oficerskim zostaje zatrzymany przez wkraczające na teren Rzeczypospolitej wojska sowieckie i przetransportowany do obozu w Ostaszkowie. Obóz, w którym został osadzony to budynki klasztoru Nilova Pustyn na wysepce Stołbnyj na jeziorze Seliger. Decyzją Stalina i biura politycznego KPZR z 5 marca 1940 roku, wszyscy więźniowie obozu zostali zamordowani w kwietniu i maju 1940 r. w siedzibie NKWD w Twerze (d. Kalinin). Wśród ofiar znalazł się nadkom. PP Wacław Gocławski. Jego szczątki spoczywają na Policyjnym Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Nadkom. Wacław Gocławski został odznaczony Krzyżem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

            Był jednym ze współtwórców osiedla zwanego kolonią policyjną w Warszawie, w obrębie ulic  Modrzejewskiej, Drużbackiej, Królikowskiego i placu Lelewela.

We wspomnieniach członków rodziny zachowała się anegdota mówiąca o ukaraniu nadkomisarza mandatem za nieporządek wokół posesji. Posterunkowy pobliskiego komisariatu wręczył nadkom.  Gocławskiemu mandat za nieposprzątaną ulicę przed domem, co zostało zakwalifikowane jako niedopełnienie obowiązków ciążących na właścicielu posesji. Mandat został oczywiście przyjęty, a ulica przed domem niezwłocznie posprzątana.

 

(foto; Świętokrzyska Policja)