Aktualności

Dąb Pamięci st. post. PP Jana Jarzyny

Szkoła Podstawowa im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie niedaleko Nałęczowa 21 maja 2018 r. była miejscem uroczystości posadzenia Dębu Pamięci st. post. Policji Państwowej Janowi Jarzynie.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie, celebrowana przez ks. prof. Mariana Stasiaka, ks. proboszcza Zenona Małyszka i kapelana KWP ks. Bogdana Zagórskiego. Podczas liturgii obecne były liczne poczty sztandarowe, min.  Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.”, SP im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie, Związku Piłsudczyków Oddział Lublin.

Po mszy, przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, uczestnicy przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej. Następnie zebrani obejrzeli część artystyczną, przygotowaną przez uczniów, absolwentów, rodziców i mieszkańców miejscowości, której tematem były fragmenty życia Jana Jarzyny i jego rodziny. Występ został przyjęty owacją na stojąco.  Na twarzach gości było widać niezwykłe wzruszenie, pojawiły się łzy. Wnuczka, pani Elżbieta Jarzyna, przekazała portret swego dziadka uczniom, będących strażnikami jego pamięci.

Po spektaklu uczestnicy przeszli do ogrodu szkolnego, gdzie dokonano posadzenia i poświęcenia Dębu Pamięci st. post. PP Jana Jarzyny. Przy pamiątkowym kamieniu złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na zakończenie Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod batutą mł. insp. Janusza Trzepizura zaprezentowała musztrę paradną przy dźwiękach znanych utworów jazzowych.   

W budynku szkoły można było obejrzeć wystawę związaną z historią Policji Państwowej oraz ekspozycję umundurowania i uzbrojenia funkcjonariuszy policji przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej Posterunek w Radomiu.

            Przygotowania do uroczystości trwały od czerwca 2017 r., a jego pomysłodawcami i współorganizatorami byli podinsp. w st. spocz. Krystyna Sobańska-Stępień oraz mł. asp. Radosław Ochal z Posterunku Policji w Jastkowie. Do współpracy włączyła się Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. W przygotowaniach czynny udział wzięła cała społeczność szkolna, władze Gminy Jastków, mieszkańcy, rodzice, przyjaciele szkoły, Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich z Ożarowa i Ługowa. Inicjatywa ta wpisała się również w obchody 100-lecia Niepodległości Polski.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością min. Komendant KWP w Lublinie insp. Robert Szewc, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztof Musielak, Zastępca Naczelnika Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego KGP kom. Artur Duszak, Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Michał Wykowski, Prezes Świętokrzyskiej Rodziny Policyjnej 1939 r. Grażyna Szkonter, Wójt Gminy Jastków Teresa Kot, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miasta Lublin, Gminy Garbów. Ale przede wszystkim obecni byli główni inicjatorzy tego ważnego spotkania podinsp. w st. spocz. Krystyna Sobańska-Stępień i mł. asp. Radosław Ochal.


St. post. PP Jan Jarzyna s. Stanisława i Anny z Gronków, urodził się 13.08.1898 r. w

Łaskarzewie. Uczestnik wojny 1920 r. w stopniu kaprala. Początkowo pełnił służbę w policji

woj. poleskiego, skąd 05.02.1928 r. skierowany został do woj. lubelskiego i przydzielony do Komendy Powiatowej w Białej Podlaskiej, 02.10.1928 r. przeniesiony z Posterunku w Huszczy na Posterunek w Białej, 02.03.1936 r. przeniesiony do IV Komisariatu w Lublinie, 20.12.1938 r. do Komendy Miasta i I Komisariatu w Lublinie, gdzie służył do września 1939 r. Odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wolność, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. Osadzony w obozie Ostaszków, w pomieszczeniach klasztoru na wyspie Stołbnyj, wywieziony i zamordowany w siedzibie NKWD w Kalininie (dzisiaj Twer) w kwietniu 1940 r. Pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

 

(foto; SP w Ożarowie)