Aktualności

Pamięć o pułkowniku Maleszewskim

Miejscowość Czarnocin, zagubiona wśród pól powiatu piotrkowskiego, pamięta o swoim najbardziej znanym ziomku, pułkowniku Januszu Zygmuncie Jagrym Maleszewskim. To właśnie w tej miejscowości, 15 czerwca 2018 r. miały miejsce uroczystości uhonorowania tej wyjątkowej postaci.

We współpracy z Prezesem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.  w Łodzi Jarosławem Olbrychowskim mł. asp. Łukasz Wróbel i sierż. sztab. Michał Biernacki, podjęli działania mające na celu upamiętnienie pułkownika Janusza Zygmunta Jagryma Maleszewskiego oraz wpisanie tego projektu w obchody 100 – lecia niepodległości Polski.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył kapelan policjantów garnizonu łódzkiego ksiądz Jacek Syjud.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod siedzibę urzędu gminy. Wójt Gminy Czarnocin Roman Miksa wraz z Jarosławem Olbrychowskim dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej płk Januszowi Maleszewskiemu. Został odczytany list od Komendanta Głównego Policji insp. dra Jarosława Szymczyka.

W uroczystości wzięli udział min; zca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi Włodzimierz Kalinowski, prezes Świętokrzyskiej „Rodziny Policyjnej 1939 r.” Grażyna Szkonter, policjanci z KM w Piotrkowie, przedstawiciele służb mundurowych, administracji rządowej i samorządowej, młodzież szkolna, mieszkańcy miejscowości.

Po części oficjalnej, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Juliusza Poniatowskiego, odbył się piknik ,,Mundurowi Dzieciom". Można było zobaczyć pokaz rekonstrukcji wypadku drogowego, prezentację wyposażenia policji, straży pożarnej oraz wojska. Były również zabawy dla najmłodszych oraz poczęstunek. Atrakcją pikniku była Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu.

 

            Pułkownik Janusz Zygmunt Jagrym Maleszewski, herbu Gryf, syn Hilarego byłego powstańca styczniowego, dzierżawcy majątku Czarnocin i Marii z Krasnodębskich, urodził się 1 maja 1879 r. w Czarnocinie. Karierę wojskową rozpoczął 5 sierpnia 1914 jako ułan, a następnie podoficer i oficer w Legionach Polskich, dowodził 2 Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich. W czasie szarży podczas jednej z bitew został ciężko ranny i wzięty do niewoli. Po amputacji nogi, jako inwalida wrócił z niewoli w drodze wymiany, jednak jego kariera wojskowa nie zakończyła się. W 1926 r. został mianowany Komendantem Głównym Policji Państwowej. W środowisku Policji uważany był za reformatora i inicjatora wielu słusznych zmian. Funkcję Komendanta pełnił do 1935 r. Był senatorem z województwa kieleckiego w Senacie IV kadencji. Zmarł w Warszawie 27 września 1942 r.

W 1909 r. Janusz Maleszewski poślubił Jadwigę Marię z Dunin-Borkowskich. Była działaczką społeczną, sanitariuszką w wojnie 1920 r. Była organizatorką i pierwszą przewodniczącą do 1935 r. Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”.

 

(foto; KMP w Piotrkowie Tryb., Policja 997)