Aktualności

Uroczystości pińczowskie – Las Michałowski 30.04.2010r.

Obchody 70-tej rocznicy mordu katyńskiego na terenie powiatu pińczowskiego poprzedziły wieloletnie badania historyczne mające na celu skompletowanie listy osób - oficerów wojska, policjantów, leśników i ludzi wielu innych profesji pochodzących z terenu powiatu pińczowskiego, bestialsko zamordowanych w sowieckich obozach zagłady lub w trakcie powojennych represji.

Na skraju kompleksu leśnego, obok terenów stadniny koni w Michałowie, ustawiono wysoki, brzozowy krzyż, na którym umieszczono tablicę pamiątkową z nazwiskami tych wszystkich mieszkańców powiatu pińczowskiego, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi oraz w wyniku powojennych represji.

Uroczystość rozpoczął starosta pińczowski A. Kozera, mówiąc o tragicznych wydarzeniach sprzed 70 laty na wschodzie.

"Wśród ofiar sowieckich zbrodni była bardzo liczna grupa polskich policjantów. Wielu z nich pochodziło z województwa kieleckiego, w tym rownież z powiatu pińczowskiego. Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby tymi małymi sadzonkami dębów pokłonić się ich wiecznej pamięci" - powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” G. Szkonter.

"Tablica pamiątkowa i krzyż, zlokalizowane przy drodze wschód-zachód, mają nie tylko przypominać o tragedii, którą zgotował nam totalitaryzm, ale także łączyć narody, tak jak ludzi łączą drogi. Niech ten las długowieczny będzie świadkiem dni pokoju i dni chwały. Niech szum lasu będzie kołysanką dla wszystkich" – powiedział Z. Mika Przewodniczący Rady Gminy w Michałowie.

Następnie młodzież, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych zasadzili 80 sadzonek dębów.

Jedno z drzewek zasadził Komendant Powiatowy Policji w Pińczowie mł. insp. Adam Równicki.

Młody las pobłogosławił i poświęcił ksiądz Jerzy Piwowarczyk, proboszcz michałowskiej parafii.