Aktualności

17 września - Dzień Poległych i Pomordowanych Policjantów II RP

Już od siedemnastu lat spotykamy się w Katowicach na uroczystości związanej z Dniem Poległych i Pomordowanych Policjantów II RP przed Grobem Nieznanego Policjanta Polskiego na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji, która odbywa się 17 września. W tym roku organizatorami byli Ogólnopolskie Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.", Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Archiwum Państwowe w Katowicach.

Prowadzącym uroczystość był pan Adam Szwedka - prawnuk Policjanta II RP.

Wśród zaproszonych gości znalazły się władze Województwa Śląskiego, Wiceprezydent Miasta Katowice, przedstawiciel Rady Miasta Katowice, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Dariusz Biel, przedstawiciele instytucji kultury, nauki, służb mundurowych, komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych Policji oraz młodzież śląskich szkół.

Przybyli członkowie "Rodziny Policyjnej 1939 r." z oddziałów terenowych.

Uroczystość rozpoczęto zapaleniem znicza na Grobie Policjanta Polskiego. Następnie odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagę państwową na maszt. Wszystkich przybyłych gości powitała pani Maria Nowak Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.". Następnie rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył ks. Biskup Gerard Bernacki w asyście przybyłych kapłanów. Podczas Eucharystii modlono się za wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej: funkcjonariuszy PP II RP, żołnierzy, funkcjonariuszy KOP, Służby Więziennej, administracji państwowej.

Po zakończeniu mszy członkowie Oddziału we Wrocławiu przekazali na ręce pani Prezes Marii Nowak oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Dariusza Biela pamiątki po Policjancie II RP - Franciszku Wronie, które przekazał jego syn Pana Leonard Wrona.

Następnie przyznano honorowe członkostwo w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu "Rodzina Policyjna 1939 r." za zasługi na rzecz "Rodziny Policyjnej 1939 r.", które otrzymali:

insp. Bogdan Zuba - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu
pan Zygmunt Andrzej Kowalczyk - z Gabinetu Komendanta Głównego Policji
ks. kanonik Stanisław Stelmaszczyk - kapelan Policji dolnośląskiej
pani Danuta Szeliga - Wydział Prezydialny Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

W części artystycznej uroczystości młodzież I L.O. im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej przedstawiła okolicznościową inscenizację, przygotowaną specjalnie na uroczystość 17 rocznicy Dnia Poległych i Pomordowanych Policjantów II RP. Występ młodzieży był wielkim przeżyciem dla wszystkich a dla zgromadzonych rodzin członków "Rodziny Policyjnej 1939 r." szczególnie, z wielu oczu popłynęły łzy.

W części oficjalnej głos zabrali: Wicemarszałek Województwa Śląskiego pan Piotr Spyra, pani Magdalena Szewczyk-Szturc odczytała list Wojewody Śląskiego pana Zygmunta Łukaszczyka.

Szczególnie poruszające słowa wypowiedział pan insp. Grzegorz Jach z Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Jego pytania  o to czy zrobiliśmy wszystko, aby zachować pamięć o pomordowanych oraz co dalej z naszymi zamierzeniami zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie i przyjęto je z dużą życzliwością.

Zakończeniem uroczystości było złożenie na Grobie Policjanta Polskiego w Katowicach wieńców i wiązanek kwiatów.

Delegacja Oddziału Kieleckiego Stowarzyszeniu "Rodzina Policyjna 1939 r." w tym roku była bardzo liczna. Oprócz członków Stowarzyszenia pojechali z nami: ks. Stanisław Kondrak kapelan Policji z Buska-Zdroju, pani Maria Kurek i Teresa Jura ze Stowarzyszenia Eko z Buska-Zdroju, pani kom. Beata Trojanowska Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Prezydialny, pan podinsp. Gerard Bah, pan Tomasz Kośny nauczyciel z II L.O. im. J.Śniadeckiego, opiekun pocztu sztandarowego z trojgiem uczniów.