Patron łódzkich policjantów
Data 4 września 2018 r. na zawsze wpisze się do historii łódzkiej policji, jako dzień patrona garnizonu łódzkiego płka Janusza Zygmunta Jagrym-Maleszewskiego.
Przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi spotkali się liczni goście przybyli na te podniosłą uroczystość; gospodarze miasta, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie klas mundurowych, ale przede wszystkim policjanci. Po okolicznościowych przemówieniach pamiątkową tablicę z nazwiskiem piątego Komendanta Głównego Policji Państwowej II RP odsłonili Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Jarosław Olbrychowski.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze.
Uczestnikami tej podniosłej uroczystości byli przedstawiciele ziemi kieleckiej, z której płk. Janusz Zygmunt Jagrym-Maleszewski był senatorem, mł. insp. Adam Jopek reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach nadinsp. Dariusza Augustyniaka oraz Grażyna Szkonter Prezes Świętokrzyskiej „Rodziny Policyjnej 1939 r.”.
Płk. Janusz Zygmunt Jagrym-Maleszewski urodził się w Czarnocinie w powiecie piotrkowskim, bliski współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego. Służbę na stanowisku Komendanta Głównego Policji Państwowej pełnił przez 8 lat, od 5 listopada 1926 r. do 24 stycznia 1935 r. W czasie pełnienia obowiązków Komendanta Głównego zrestrukturyzował krajowy model szkolnictwa policyjnego i rozpoczął współpracę z policjami krajów europejskich. Zarówno Komendant Janusz Zygmunt Jagrym-Maleszewski jak i jego żona Jadwiga położyli szczególne zasługi w organizacji i działalności Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”.
(foto; KW Łódź)