Aktualności

Krzyż Katyński w Busku - Zdroju

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” Słowa te stanowiły motto uroczystości, które odbyły się w kościele pw. Św. Brata Alberta w Busku – Zdroju 3 kwietnia 2011 r. w związku z 71 rocznicą zbrodni katyńskiej.

Młodzież I LO. im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju przedstawiła wzruszający, chwytający za serce spektakl patriotyczno – poetycki, składający się z wierszy, piosenek, listów więźniów obozów jenieckich na wschodzie.

Następnie Komendant Policji nadkom. Roman Sobczak wraz z płk. Jarosławem Molisakiem z WKU odczytali Apel Pamięci. Komendant nadkom. Roman Sobczak wyczytał nazwiska wszystkich policjantów PP związanych z ziemią buską.
Mszę świętą odprawiono w intencji pomordowanych na wschodzie przez NKWD policjantom PP II RP i oficerom rezerwy WP.
Po mszy nastąpiło odsłonięcie krzyża katyńskiego wmurowanego w fasadę kościoła. Obok wmurowano również tablice z miejscami golgoty wschodu Charków, Katyń, Miednoje. Odsłonięcia poszczególnych tablic dokonali; Wojewoda Świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka-Koruba, córka zamordowanego policjanta PP, komendant nadkom Roman Sobczak.
Złożono kwiaty i zapalono znicze.
W Domu Parafialnym uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć wystawę fotografii Pana Aleksandra Załeskiego pt. „ Ostaszków, Twer, Miednoje – Na nieludzkiej ziemi”. Fotografie przedstawiały ekshumacje przeprowadzone w Miednoje w roku 1991 oraz w 1995. Wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie poprzez to, że takie fotografie są rzadkością.
Organizatorami uroczystości był Komitet „Ocalić od zapomnienia”, Stowarzyszenie „Eko-Zdrój” oraz proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju.