Aktualności

Policjanci PP II RP z Chmielnika

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uczczony 13 kwietnia 2011 r. w Chmielniku. Do kościoła pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chmielniku przyszły tłumy mieszkańców, bardzo liczne poczty sztandarowe szkół, jednostek Straży Pożarnej z okolicznych miejscowości, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Licznie przybyli przedstawiciele władz w osobach Wojewody Świętokrzyskiego Pani Bożentyny Pałki-Koruby, Kuratora Świętokrzyskiego, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Starostwa Powiatowego w Kielcach, Samorządu Chmielnika w osobie Pana Jarosława Zatorskiego Burmistrza Chmielnika. Na uroczystość przybyła również delegacja Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Katowic oraz Pani Grażyna Szkonter Przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia w Kielcach. Ale najważniejszymi osobami były rodziny zamordowanych policjantów, którym ta uroczystość była poświęcona.

Po mszy w zwartym szeregu wszyscy uczestnicy przeszli na skwerek przy ul. Witosa gdzie została odsłonięta tablica upamiętniająca policjantów związanych z Chmielnikiem. Na pięknie wkomponowanej w otoczenie ścianie z kamienia wapiennego został umieszczony krzyż a obok niego tablica z nazwiskami funkcjonariuszy policji II RP. Odsłonięcia tablicy dokonała córka st. post. Szczepana Stradowskiego oraz syn st. post. Juliana Angielskiego, którego nazwisko znajduje się na liście ukraińskiej. Na tablicy widnieją nazwiska funkcjonariuszy PP II RP związanych z ziemią chmielnicką, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. w Twerze i Bykowni; przod. PP Bronisław Stachowicz, przod. SW Roman Szczukiewicz, st. post. PP Julian Angielski, st. post. PP Stanisław Pawelec, st. post. PP Szczepan Stradowski, st. post. PP Stanisław Tomczyński.
Po poświęceniu tablicy odmówiono krótką modlitwę. Następnie Pani Grażyna Szkonter i insp. Lewandowski z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach złożyli urnę z ziemią z Cmentarza Wojennego w Miednoje. Krótkie przemówienie wygłosiła Przewodnicząca Komitetu Honorowego Pani Amelia Sołtysiak a następnie głos zabrała Wojewoda Świętokrzyski Pani Bożentyna Pałka-Koruba. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą, jako pierwsza złożyła kwiaty Pani Wojewoda.
Na przygotowany przez młodzież chmielnickich szkół montaż słowno – muzyczny uczestnicy spotkania przeszli do Domu Kultury. Był po bardzo poruszający i wzruszający spektakl, który wycisnął niejedną łzę.
Po zakończeniu prezentacji przez młodzież Pan Burmistrz Jarosław Zatorski poprosił na scenę rodziny, które w krótkich słowach, gdyż wzruszenie ściskało im gardło, wspomniały swoich ojców.
Na zakończenie odbył się koncert fortepianowy Agnieszki Kościelak-Nadolskiej prawnuczki zamordowanego w Katyniu dr.płk. Jerzego Nadolskiego.