Aktualności

Wystawa w Muzeum Wojska Polskiego

W 72 rocznicę napaści ZSRR na Polskę 17 września 2011 r. Pan Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Muzeum Wojska Polskiego wystawę o zbrodni katyńskiej pt; "Pamięć nie dała się zgładzić”.

Na uroczystości przybyło ponad 200 gości; przedstawiciele Premiera, Sejmu i Senatu RP, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, sekretarz ROPW i M Andrzej Kunert, przedstawiciele wszystkich rodzajów WP, Komendy Głównej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz organizacje kombatanckie. Bardzo licznie przybyli przedstawiciele rodzin zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska.

Wystawę otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski, mówiąc min; „Wszyscy byśmy chcieli, aby nasza pamięć o 17 września, w tym także o Zbrodni Katyńskiej i innych bolesnych doświadczeniach ze wschodnim sąsiadem, zaowocowała postępem procesu odcinania się nowej Europy, także Europy Wschodniej, od złej tradycji systemu stalinowskiego, systemu komunistycznego". Następnie głos zabrał Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, który powiedział, że wystawa, która zorganizowana została w Muzeum Wojska Polskiego docelowo będzie mieściła się w Kaponierze na terenie warszawskiej Cytadeli. W imieniu rodzin ofiar głos zabrała Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska, która przedstawiła proces powstawania Muzeum Katyńskiego w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej oraz o tragicznej historii eksponatów znajdujących się na wystawie.
Sekretarz ROPWiM Andrzej Kunert w swoim wystąpieniu powiedział o otwarcia cmentarza w Bykowni, miejscu szczególnie naznaczonym krwią Polaków.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939r." reprezentował Pan Mariusz Gaś członek Katowickiego Oddziału "Rodziny Policyjnej 1939 r."
Po zwiedzeniu wystawy Prezydent Rzeczypospolitej wpisał się do Księgi Pamiątkowej Muzeum Wojska Polskiego.
"Z okazji otwarcia wystawy pt. "Pamięć nie dała się zgładzić", oddaję cześć i składam hołd Tym, którym wystawa jest poświęcona - niezłomnym żołnierzom Wojska Polskiego - zamordowanym na "nieludzkiej ziemi".
Jestem przekonany, że wystawa będzie symbolem i świadectwem naszej wspólnej pamięci.
Jednocześnie składam serdeczne podziękowania jej twórcom i organizatorom."
Wystawę przygotował zespół w składzie: Sławomir Frątczak, Andrzej Krzysztof Kunert, Izabella Sariusz-Skąpska, Mateusz Zemla i Jerzy Kalina.
Wystawa czynna będzie dla publiczności, aż do czasu otwarcia Muzeum Katyńskiego w Kaponierze Warszawskiej.