Aktualności

17 września 2012 r. - OKSA

W malutkiej miejscowości Oksa, założonej w 1554 r. przez Mikołaja Reja a zwanej wówczas Oxa, odbyły się uroczystości poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP i żołnierzom WP, ofiarom „zbrodni katyńskiej”. Wszyscy, którym poświęcona była uroczystość związani byli z gminą Oksa miejscem urodzenia lub służbą.

Na uroczystość przybył wicewojewoda świętokrzyski Pan Grzegorz Dziubek, władze samorządowe powiatu jędrzejowskiego, podinsp. Piotr Wrześniewski zca. Komendanta Policji w Jędrzejowie, podinsp. Marzena Piórkowska naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w Jędrzejowie, płk. Eugeniusz Nikulin szef WSW, komendanci WKU w Kielcach i Busku-Zdroju, dyrektorzy placówek oświatowych i młodzież.
Bardzo licznie przybyły poczty sztandarowe komend OSP z ościennych miejscowości oraz poczet sztandarowy z Komendy Powiatowej w Jędrzejowie. W uroczystości uczestniczyły rodziny pomordowanych.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja, koncelebrowaną przez  ks. kanonik Tadeusza Marczewskiego w asyście ks. Andrzeja Żubra i ks. Andrzeja Sadraka.
Po zakończeniu mszy wszyscy uczestnicy przeszli do miejscowego parku im Mikolaja Reja, w którym odsłonięto obelisk z nazwiskami pomordowanych i zasadzono dęby pamięci dla upamiętnienia;
- funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP;
przod. Władysława Badylaka
st. przod. Józefa Bzowskiego
st. post. Andrzeja Pawełczyka
post. Władysława Kitlińskiego
post. Edwarda Zbroińskiego

- żołnierzy WP;
ppor. Władysława Grzegorczyka
rtm  Mariana Jadownickiego.
Apel pamięci odczytał mł. asp. Michał Kowalczyk, po czym oddano salut honorowy.
Przy obelisku wartę honorową zaciągnęli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie oraz żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
W sali remizy OSP głos zabrał Pan Tadeusz Soboń Wójt gminy Oksa, który zwrócił się z apelem do młodzieży o opiekę nad tym szczególnym miejscem i o pamięć o tym co zdarzyło się tam na nieludzkiej ziemi.
Następnie młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych oraz członkowie zespołu muzycznego Korys z Lipna przedstawili program słowno – muzyczny nawiązujący do zdarzeń z września 1939 r. i 1940 r.