Aktualności

„MIEDNOJE – Policyjny Katyń”

Uroczystości związane z 73 rocznicą „Zbrodni katyńskiej” i Dniem Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowionym w 2007 r. przez Sejm, rozpoczęto wystawą plenerową na Placu Artystów pt; „Miednoje - Policyjny Katyń”. Na 23 planszach umieszczono fotografie, noty biograficzne i informacje dotyczące agresji sowieckiej na Polskę, genezy i przebiegu „zbrodni katyńskiej”.

Wśród ofiar „zbrodni katyńskiej” z regionu kieleckiego, w granicach sprzed 1939 r, których liczbę szacuje się na około 2400 osób, ponad 730 stanowili funkcjonariusze Policji Państwowej. Jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich grup zawodowych, zamordowanych wiosną 1940 r. na wschodzie w Bykowni, Charkowie, Katyniu, Kuropatach i Twerze.

W ciągu 20 lat niepodległości II RP stworzono Policję Państwową stojącą na wysokim  poziomie sprawności zawodowej i intelektualnej. Polska była współzałożycielem  Międzynarodowej Komisji Policji Kryminalnej Interpol. Policjant to był legionista, powstaniec śląski, obrońca Kresów Wschodnich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Na  ich piersiach widniały ordery Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, Krzyże Zasługi.
Ich ostatnia służba rozpoczęła się 1 września 1939 r. a jej dopełnieniem był 17 września. I ten najkrwawszy szlak Ostaszków-Twer-Miednoje. Słowa Tokariewa, szefa twerskiego NKWD „Był  policjantem- to  wystarczy  by  go  rozstrzelać” oddają ogrom ich cierpienia.
Na otwarcie wystawy przybyli; mł. insp. dr Tomasz Safjański-Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. organizowania i funkcjonowania Muzeum Policji, mł. insp. Bożena Bielaszka-Naczelnik Wydziału Prezydialnego K.W, policjanci z Komend Powiatowych, parlamentarzyści. Bardzo licznie przybyli mieszkańcy miasta, uczniowie szkół oraz potomkowie ofiar „zbrodni katyńskiej”.
Wystawę otworzył Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Pan Leszek Bukowski. Następnie głos zabrała Pani Pani Bożena Bielaszka, która przybliżyła historię Policji Państwowej od jej powołania w 1919 r., poprzez dwudziestolecie międzywojenne, do 1939 r.
Rolę Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r”. w przywracaniu pamięci o funkcjonariuszach PP nakreśliła Przewodnicząca Oddziału w Kielcach Grażyna Szkonter.
Wystawa została przygotowana przez Pana Marka Jończyka z IPN w Kielcach z pomocą „Rodziny Policyjnej 1939 r.”. Patronat honorowy nad wystawa objął Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Jarosław Szymczyk.
Wystawę można oglądać na Placu Artystów do 26 kwietnia, a później będzie eksponowana na terenie województwa.