Aktualności

Kurozwęki – Powstanie Styczniowe

W związku ze 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w wielu miejscowościach odbyły się uroczystości. Również Kurozwęki, ściśle związane z tym wydarzeniem historycznym14 kwietnia 2013 r. uczciły jego bohaterów. To właśnie koło tej miejscowości powstańcy styczniowi starli się z wojskami rosyjskimi. Walka była niezwykle zacięta i Rosjanie chcąc przełamać obronę powstańców podpalili budynek owczarni, w którym zginęli Polacy.

Uroczystości rozpoczęto przy symbolicznej mogile, znajdującej się przy wjeździe do Kurozwęk od strony Staszowa. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta staszowski Andrzej Kruzel. „Apel Poległych” odczytał Tomasz Bielecki historyk L.O. im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. Następnie pod odnowionym pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
Uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Augustyna, gdzie odprawiono mszę świętą, celebrowaną przez dziekana dekanatu staszowskiego ks. kan. Andrzej Wierzbickiego, ks. kan. Jerzego Rybusińskiego i ks. prałata Henryka Kozakiewicza.
Na ścianie kościoła odsłonięto i poświecono tablicę z 58 nazwiskami uczestników walk 1863 i 1864 roku, którzy zmarli od ran na terenie szpitala prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Wincentego a’Paulo. Szpital ufundowany w 1844 r. przez Anastazję z Rudnickich Sołtykową przeznaczony był dla bezdomnych i ubogich natomiast w okresie powstania
przyjmował rannych powstańców-żołnierzy. Jednak wielu z nich w wyniku odniesionych ran  umierało. Ksiądz Jakub Sienicki, będący wówczas proboszczem parafii, zapisał w księgach parafialnych informacje o zmarłych powstańcach, nazwisko, wiek, miejsce pochodzenia. Dodawał również zapisek „Żołnierz Wojsk Polskich” co wiązało się z surowymi konsekwencjami ze strony zaborcy. Dzięki niemu nie pozostali oni bezimiennymi uczestnikami powstania.
Ostatnim punktem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kurozwękach.
Na uroczystości licznie przybyli mieszkańcy Kurozwęk i okolicznych miejscowości, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Staszowie, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, władz administracyjnych z burmistrzem Staszowa Romualdem Garczewskim, kombatanci, drużyny strzeleckie z całego województwa, młodzież oraz senator RP Mieczysław Gil.
Tablicę ufundował Pan Tadeusz Wrześniak z rodziną a wykonał rzeźbiarz Pan Sławomir Micek.