Wykus 2013
Odbywające się od 22 lat spotkania na wykusowej polanie, poświęcone życiu i działalności majora Jana Piwnika „Ponurego” i jego podkomendnym, również w tym roku miały podniosły i wzruszający przebieg. To również wstęp do święta świętokrzyskiej policji, której Jan Piwnik "Ponury" w 1991 roku został patronem, służąc w latach 1935 - 1939 w Policji Państwowej.
Było to spotkanie wszystkich pokoleń.
Na uroczystość przybyli; insp. Jarosław Szymczyk Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji, mł. insp. Rafał Batkowski Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji, mł. insp. Paweł Dzierżak z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, policjanci garnizonu świętokrzyskiego, Grzegorz Dziubek Wicewojewoda Świętokrzyski, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatanci "Ponurego" i "Nurta", władze samorządowe, harcerze i mieszkańcy woj. świętokrzyskiego.
Szczególnymi gośćmi byli Zdzisław Rachtan „Halny”, Bolesław Ciesielski "Farys II" i Jacek Wilczur "Kazik Lwowiak" podkomendni Jana Piwnika „Ponurego”.
Po wkroczeniu na polanę pocztów sztandarowych odegrano hymn państwowy. Opat Opactwa Cystersów w Wąchocku Eugeniusz Augustyn odprawił mszę polową w intencji poległych żołnierzy "Ponurego" i "Nurta".
Po mszy studenci I roku wydziału bezpieczeństwa wewnętrznego z Wyższej Szkoły Handlowej złożyli uroczyste ślubowanie. Jest to już tradycja uroczystości na Wykusie.
Następnie wręczono Honorową Odznaką im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. W tym roku odznaczono st. sierżanta Dawida Stanika z Komisariatu Policji w Stąporkowie, który
narażając się na ogromne niebezpieczeństwo wyniósł z płonącego budynku
niepełnosprawnego mężczyznę. Jego poświęcenie i szybka reakcja uratowały mężczyźnie życie. Na wniosek insp. Jarosław Szymczyka Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Honorową Odznaką „Ponurego” otrzymał podinsp. Grzegorz Grzesiak z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie.
Medalem „Pro Patria” odznaczony został min. insp. Jarosław Szymczyk Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji, mł.insp. Bożena Bielaszka i podinsp. Paweł Gromniak. Medal Pro Patria jest przyznawany Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom lub instytucjom za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości zakończyła salwa honorowa, złożono kwiaty i zapalono znicze przy kapliczce – pomniku, na którym znajduje się 135 pseudonimów żołnierzy "Ponurego" i "Nurta”.
Po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyli członkowie zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Katowic wraz z pocztem sztandarowym. Przyjechali Pani Teresa Bracka wiceprezes, Pani Jadwiga Bałos skarbnik, Pani Henryka Urbańczyk i Jerzy Urbańczyk – chorąży.
Również po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyła orkiestra policyjna z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.