Miednoje 2013 r. - Aktualności - Świętokrzyskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Kielcach

Aktualności

Miednoje 2013 r.

Jak co roku kilkadziesiąt osób z rodzin funkcjonariuszy PP II R.P. miało możliwość odwiedzić ich groby w Miednoje. Razem z rodzinami na cmentarzu byli Pan Marcin Jabłoński - podsekretarz stanu w MSW, nadinsp. Marek Działoszyński - Komendant Główny Policji, gen. bryg. Dominik Tracz - Komendant Główny S.G, gen. Jacek Włodarski - dyrektor generalny Służby Więziennej, Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz bp. Józef Guzdek.

Tradycyjnie uczestnicy pielgrzymki swoje kroki skierowali na cmentarz rosyjski, na którym pochowana jest nieznana liczba ofiar terroru stalinowskiego. Przy pomniku ofiar złożono kwiaty i zapalono znicze.

Następnie na cmentarzu wojennym rodziny i goście, mieszkańcy okolicznych miejscowości uczestniczyli we mszy, celebrowanej przez bpa. Józefa Guzdka. Wraz z nim mszę koncelebrował dziekan straży granicznej ks. płk SG Zbigniew Kępa oraz kapelan policji w diecezji tarnowskiej ks. Kazimierz Fąfara. W homilii bp Józef Guzdek powiedział; -„ Nie przyjeżdżamy na ten wyjątkowy cmentarz, aby się jedynie wzruszyć, uronić łzy lub powspominać. Jesteście dla nas wzorem wierności złożonej przysiędze. Trzeba nam wziąć do serca – przyjąć i przejąć się nauką, jaka płynie z Waszego życia i Waszej tragicznej śmierci”. Jednocześnie zaapelował o pamięć o zamordowanych i poległych policjantach spoczywających w Miednoje i w innych nieznanych miejscach.
    W części oficjalnej głos zabrał wiceminister Marcin Jabłoński, który powiedział; - „Zbrodnia Katyńska jest i pozostanie cierniem w pamięci Polaków. Jest i będzie bolesną kartą wspólnej polsko-rosyjskiej historii”.
Na grobach złożono biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze.
Wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników była obecność pod budynkiem Instytutu Medycznego, w którym mieściła się siedziba NKWD i w którym mordowano polskich policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej, służby granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza. Pod tablicą umieszczoną na froncie budynku złożono kwiaty i zapalono znicze.