Dzień Pamięci Poległych i Pomordowanych Policjantów II RP
17 września 2013 r. odbyły się w Katowicach uroczystości związane z Dniem Pamięci Poległych i Pomordowanych Policjantów II RP oraz 20 rocznicą otwarcia i poświęcenia Grobu Policjanta Polskiego, który został wpisany do rejestru Miejsc Pamięci Narodowej.
W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, Komendy Głównej Policji i kierownictwo KWP w Katowicach, komendanci wojewódzcy i powiatowi. Obecny był Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji insp. Jarosław Szymczyk. Szczególnie licznie reprezentowana była młodzież szkół katowickich. Jak co roku do „małego Miednoje” przyjechały policyjne rodziny z całej Polski. Obecny był Sekretarzem ROPWiM Pan Andrzej oraz dyrektor oddziału IPN w Katowicach Pan Andrzej Drogoń.
Uroczystości rozpoczęło zapalenie znicza i odegranie hymnu państwowego przed ,,Grobem Policjanta Polskiego”. Następnie w intencji policjantów zamordowanych na nieludzkiej ziemi, osadzonych w więzieniach i obozach koncentracyjnych oraz w nieznanych miejscach została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Puchała wieloletni proboszcz Archikatedry Chrystusa Króla. Szczególnym momentem było złożenie w niszy Grobu Policjanta Polskiego urny z ziemią z polskiego cmentarza wojennego w Bykowni k. Kijowa przez Panią Jadwigę Bałos i Pana Bogusława Panaszka, córkę i syna policjantów, którzy spoczęli w tamtej ziemi.
Część oficjalną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Pani Maria Nowak witając wszystkich przybyłych a szczególnie rodziny, które zawsze dbały o pamięć swoich najbliższych. Podczas uroczystości wręczono medale Stowarzyszenia „Gloria Victis” Pani Elżbiecie Banaś, Andrzejowi Kunertowi, Andrzejowi Drogoniowi oraz Antoniemu Dudzie w uznaniu ich zasług w krzewieniu pamięci o historii Policji II RP . „Złotym Medalem za Zasługi dla Policji” został odznaczony ks. proboszcz Stanisław Puchała. niego archikatedry Chrystusa Króla.
Zakończeniem uroczystości był Apel Pamięci i salwa honorowa oddana przez kompanię honorową.
Niezwykłym i poruszającym momentem podczas uroczystości była etiuda edukacyjno – patriotyczna pt; „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy” według scenariusza i w reżyserii Pana insp. Grzegorza Jacha pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Wzięły w niej udział uczniowie szkół z Katowic i Rudy Śląskiej oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych.
Na zakończenie zaproszeni goście i rodziny złożyły na Grobie Policjanta Polskiego wieńce i wiązanki, zapalili znicze.