Aktualności

Otwarcie Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Katyńskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej po zakończeniu pierwszego etapu budowy odbyło się 17 września 2014 r.

Prowadzący uroczystość powitał wg ceremoniału wojskowego Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, poczem orkiestra Warszawskiego Okręgu Wojskowego odegrała hymn narodowy. Głos zabrał i powitał przybyłych na uroczystość Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem jest Muzeum Katyńskie. W krótkich słowach podkreślił symbolikę daty 17 września i dzisiejsze otwarcie pierwszego etapu budowy muzeum. Prezydent Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu powiedział min; „…Jest dla mnie źródłem wielkiego wzruszenia to, że na którymś z etapów przeżywania rocznicy odzyskania wolności przez Polskę, 25 rocznicy naszej wolności, możemy w sposób szczególny zwrócić uwagę wspólną obecnością, działaniem na to, że jednym z najważniejszych fundamentów wolnej Polski było dochodzenie prawdy o Katyniu i umacnianie pamięci o zbrodni katyńskiej.”

Ważnym elementem uroczystości było przekazanie na ręce prof. Zbigniewa Wawra przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa listy 3,5 tys. nazwisk ofiar pochowanych na cmentarzu wojennym w Kijowie - Bykowni oraz 4,5 tys. artefaktów. Szczególne wrażenie czynił nieśmiertelnik sierżanta Józefa Naglika, komendanta strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza w Skałacie, odnaleziony w 2007 r. podczas prac ekshumacyjnych w Bykowni.

Modlitwę ekumeniczną w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej odmówili;  bp polowy W.P. Józef Guzdek, Naczelny Rabin RP Michael Joseph Schudrich, Prawosławny Ordynariusz Polowy bp Józef Pańkowski oraz bp Mirosław Wola z Ewangelickiego Ordynariatu Polowego. Bp Józef Guzdek powiedział min; „ Niech ta dzisiejsza modlitwa będzie umacnianiem nadziei, że poznamy prawdę, a prawda nas wyzwoli od nienawiści, od lęku o przyszłość, od uprzedzeń. Niech uzdrowiona prawdą pamięć o naszej historii będzie nauczycielką życia. Wszystkie trudne i ważne sprawy, te sprzed wielu lat i te z chwili obecnej powierzajmy Bożej Opatrzności.”

Następnie Prezydent Bronisław Komorowski w asyście Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Pani Teresy Brackiej oraz Prezes federacji rodzin Katyńskich uroczyście odsłonił tablice epitafijne z nazwiskami zamordowanych w Katyniu. I wpisał się do Księgi Pamiątkowej Muzeum. Lasu Katyńskiego w Muzeum Katyńskim w Cytadeli Warszawskiej. Wraz z towarzyszącymi osobami zwiedził pomieszczenia kaponiery przygotowane do ekspozycji. Planowane otwarcie muzeum przewidziano na 17 września 2015 roku.

Po zakończeniu uroczystości oficjalnych Pan Prezydent spotkał się z rodzinami policjantów, funkcjonariuszy SW, żołnierzy KOP i żołnierzy W.P. zamordowanych na nieludzkiej ziemi.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, członkowie Rodzin Katyńskich, przedstawiciele MSW, Policji, Mon, korpusu dyplomatycznego.

(zdjęcia-źródło MON)