Aktualności

Uroczystość w katedrze polowej

Popołudniu w katedrze polowej bp Józef Guzdek wraz z kapelanami policyjnymi, straży granicznej i SW odprawił mszę świętą w intencji funkcjonariuszy Policji Państwowej, SW, żołnierzy KOP spoczywających na cmentarzu w Miednoje. Była to msza w zastępstwie corocznej pielgrzymki do Miednoje, która w tym roku z powodu sytuacji politycznej na Ukrainie nie mogła się odbyć.

W homilii bp Józef Guzdek powiedział, że z dniem 17 września 1939 r. rozpoczął się największy dramat w historii naszego narodu. „..Wiosną 1940 roku wydarzyło się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Ponad dwadzieścia tysięcy policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej, oficerów W.P. i wysokich urzędników państwowych zostało zamordowanych na z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy. Rozpoczęły się masowe Polaków na Syberię i do Kazachstanu”. Pamięć o ofiarach miała być zabita wraz z nimi w dołach śmierci. Rodziny nie otrzymały żadnej informacji o losie swoich najbliższych.

To spotkanie i modlitwa w katedrze polowej były również dziękczynieniem dla członków "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 ", będących strażnikami pamięci o pomordowanych i zaginionych na nieludzkiej ziemi policjantach, pogranicznikach i funkcjonariuszach SW.

W mszy świętej uczestniczyli; gen. insp. Marek Działoszyński Komendant Główny Policji, gen. bryg. Jacek Włodarski Dyrektor Generalny SW, gen. bryg. Marek Borkowski zca Komendanta Głównego Straży Granicznej. Obecni byli członkowie "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939", rodziny funkcjonariuszy poległych na Wschodzie, wojsko i przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych.
Po błogosławieństwie w kaplicy katyńskiej przy tabliczkami z nazwiskami funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości spoczywających w Miednoje delegacja MSW złożyła kwiaty.

Po mszy świętej w sali konferencyjnej katedry polowej odbył się koncert pt; "Wieczernica Miednoje 1940" z udziałem Orkiestry i Chóru Reprezentacyjnego Policji, aktorów, grupy rekonstrukcyjnej i wolontariuszy, poświęcony pamięci pomordowanych.

W programie znalazły się fragmenty muzyki poważnej oraz poezja m. in. Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po zakończeniu spektaklu biskup polowy wyróżnił ośmiu członków "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939" medalami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

(zdjęcia-źródło; www.policja.pl)