Aktualności

Uroczystość w Pałacu Prezydenckim

Niezwykła uroczystość miała miejsce 28 września 2014 r. w Pałacu Prezydenckim. Przybyłe na nią rodziny ośmiu ofiar terroru komunistycznego, w obecności Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odebrały noty identyfikacyjne swoich krewnych, których szczątki ekshumowano na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

Pośród zidentyfikowanych odnaleziono szczątki Bolesława Kontryma ps. „Żmudzin", komisarza Policji Państwowej II RP, majora WP, oficera Armii Krajowej, cichociemnego, uczestnika Powstania Warszawskiego. Aresztowany w 1948 r. przetrzymywany był w tajnym więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Mimo tortur nigdy nie ujawnił żadnych informacji. Po czteroletnim śledztwie wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Warszawy z dnia 26 czerwca 1952 r. został skazany na karę śmierci. Rada Państwa decyzją z dnia 27 grudnia 1952 r. nie skorzystała z prawa łaski. Wyrok wykonano 2 stycznia 1953 r. w mokotowskim więzieniu, przez powieszenie.

Rehabilitacji dokonał sąd komunistyczny w 1957 r. Szczątki Bolesława Kontryma zostały odnalezione w kwaterze „Ł” Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie 24 maja 2013 r.
Od kilku lat IPN oraz ROPWiM prowadzą w całej Polsce poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. W pracach ekshumacyjno-identyfikacyjne bierze udział zespół ludzi składający się z archeologów, antropologów, genetyków, historyków i lekarzy  sądowych. Na tzw. Łączce Cmentarza Powązkowskiego do chwili obecnej wydobyto szczątki ok. 200 ofiar, z których udało się zidentyfikować 28 osób.
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział podczas tej wzruszającej uroczystości;
„ - Jednocześnie ciesząc się i będąc dumnym z dokonań na rzecz polskiej wolności, mamy świadomość, że nie są wszystkie wypełnione karty historii w sposób taki, jak byśmy chcieli”. Poinformował również, że w prezydenckiej kancelarii na ukończeniu są prace nad projektem nowelizacji trzech ustaw: o IPN, o grobach i cmentarzach wojennych oraz o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zmiany w prawie są konieczne, gdyż istnieją przeszkody natury prawnej, które uniemożliwiają utworzenie szerszego frontu ekshumacji ze względu na istniejące już groby.
Postać kom. PP Bolesława Kontryma została uhonorowana w maju 2005 r. nazwaniem jego  imieniem skwer przy zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Zielnej, niedaleko budynku PASTy w Warszawie. Na fasadzie Pałacu Mostowskich, kiedyś siedziby warszawskiej milicji, dziś Komendy Stołecznej znajduje się tablica ku czci Bolesława Kontryma. Corocznie w rocznicę jego śmierci tj. 2 stycznia odbywają się tu uroczystości.
W 1980 r. w kościele św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom Armii Krajowej, cichociemnym, poległym za niepodległość Polski. Wśród 110 poległych cichociemnych jest Bolesław Kontrym.

(zdjęcia-źródło KG)