Aktualności

Dołhobyczów – pamięć o funkcjonariuszach Policji Państwowej II RP

Piątek 12 kwietnia 2019 r. był dla Dołhobyczowa, małej miejscowości niedaleko granicy ukraińskiej, dniem szczególnym.

To w tej miejscowości odbyły się uroczystości upamiętniające trzech bezimiennych funkcjonariuszy Policji Państwowej, zamordowanych we wrześniu 1939 r. przez Armię Czerwoną w Wólce Poturzyńskiej.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządów, Komendy Głównej Policji, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Robert Szewc wraz z kadrą kierowniczą lubelskiego garnizonu Policji, IPN w Lublinie, Wójt Gminy Dołhobyczów, mieszkańcy Dołhobyczowa.  Komendanta Wojewódzkiego Policji reprezentowała mł. insp. Jolanta Jasieńczuk. Obecna była również Prezes Świętokrzyskie „Rodziny Policyjnej 1939 r.” Grażyna Szkonter

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dołhobyczowie przez kapelanów lubelskich policjantów.

Następnie na cmentarzu Hallerczyków odbyły się ekumeniczne uroczystości żałobne i apel poległych. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie policjantów.

Tę niezwykle wzruszającą uroczystość zakończyła prelekcja pracownika IPN zorganizowana w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie.

 

            Pamięć o ofiarach września 1939 r. była żywa wśród okolicznych mieszkańców.

W 2018 r. lubelski IPN przeprowadził prace archeologiczne i ekshumował znajdujące się tam szczątki.  Odnaleziono również guziki z mundurów, fragment granatowej tkaniny oraz element daszka czapki. Przedmiotem, który okazał się najcenniejszy a jednocześnie identyfikował policjantów, był naramiennik starszego posterunkowego z cyfrą 3, oznaczającą okręg kielecki.

 

            Funkcjonariusze Policji Państwowej z Okręgu Kieleckiego, zamordowani we wrześniu 1939 r. w Wólce Poturzyńskiej, daleko od rodzinnej ziemi, pochowani w Dołhobyczowie, pozostaną bezimienni, ale my o nich pamiętamy.

 

 

 

 

 

 

(foto; KWP Lublin, IPN Lublin)