Bykownia - Aktualności - Świętokrzyskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Kielcach

Aktualności

Bykownia

Tegoroczne centralne uroczystości związane z 75 rocznicą „zbrodni katyńskiej” odbyły się 9 kwietnia na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni.

Na uroczystość przybyli; Prezydent RP Bronisław Komorowski, Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, Sekretarz ROPWiM Andrzej Kunert, duchowieństwo. Ale najważniejszymi gośćmi były rodziny tych, którzy spoczywają na cmentarzu w Bykowni.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnów Polski i Ukrainy, poczem głos zabrał Prezydent Bronisław Komorowski mówiąc min; „…Chciałbym, aby nasze myśli, nasze modlitwy związane z polskimi ofiarami Zbrodni Katyńskiej, także tutaj, w Bykowni, prowadziły nas prostą drogą do refleksji nad tym, że zagrożenie jest zagrożeniem stałym, a pamięć o ofiarach, pamięć o zbrodni, jest jedną z broni, której możemy używać, aby świat nie szedł w złą stronę w dalszym ciągu…”.

Prezydent Petro Poroszenko powiedział min., że ten cmentarz jak wiele miejsc na wschodzie to miejsce spoczynku Ukraińców, Polaków i wielu innych nacji, ofiar stalinowskich represji.

Następnie prezydenci złożyli kwiaty na polskiej i ukraińskiej części cmentarza.

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta, sprawowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. W swojej homilii Biskup powiedział min; „…Wymowna jest cisza tej zbiorowej mogiły w lesie, pośród dorodnych drzew, które piły niewinną krew. Kryje ona w sobie doczesne szczątki ponad 150 tys. ofiar sowieckiego reżimu. Spoczywają w niej Ukraińcy, Rosjanie, Żydzi oraz przedstawiciele innych narodowości, w tym Polacy, w liczbie ok. 3,5 tys. z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Mieli oni swoje plany, marzenia, pragnienie powrotu do wolnej Polski. W jednej chwili to wszystko zostało zniweczone. Oprawcy chcieli nie tylko zabić, ale unicestwić polskich bohaterów; zabić nie tylko ciało, ale także podeptać ich godność i skazać na wieczne zapomnienie.…”

Na zakończenie uroczystości odczytano Apel Pamięci a Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Polską Policję reprezentowali nadinsp. Mirosław Schossler I zca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Jarosław Szymczyk Śląski Komendant Wojewódzki Policji i insp. Robert Żółkiewski Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” reprezentowała Prezes Teresa Bracka, członkowie Oddziałów Stowarzyszenia z Łodzi, Katowic, Opola, Tarnowa. Obecni byli również funkcjonariusze Śląskiego Garnizonu Policji.

 

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, który jest czwartym cmentarzem katyńskim, spoczywa około 3,5 tysiąca obywateli polskich ofiar zbrodni katyńskiej z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej.

W ukraińskiej części cmentarza w Bykowni pochowanych jest ponad 150 tys. ofiar komunistycznego terroru.

 

(zdjęcia A.Załęski)