Aktualności

„Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa Podziemnego”

Wybuch II wojny światowej był końcem uporządkowanego świata dla ludzkości, a dla społeczeństwa polskiego szczególnie.

Funkcjonariusze policji jako pierwsi padli ofiarą działań wojennych po 1 września 1939 roku, a później po 17 września 1939 r. Z ogólnej liczby około 33 000 policjantów do dnia dzisiejszego nie znamy losów około 6 – 7 tysięcy. Ginęli w walce z najeźdźcami z zachodu i wschodu, ginęli w obozach koncentracyjnych, ginęli na przepastnych terenach związku sowieckiego.

Ale już od pierwszych dni okupacji niemieckiej podjęli  walkę o wolność. Jednym z organów w strukturach delegatury Rządu na Kraj był Państwowy Korpus Bezpieczeństwa, jako konspiracyjna formacja policyjna.

Aby przybliżyć wiedzę o historii tej mało znanej formacji 20 października 2020 na Placu Artystów otwarto wystawę „Państwowy Korpus Bezpieczeństwa – Policja Polskiego Państwa podziemnego w dokumentach”.

Na otwarciu wystawy obecni byli Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. Paweł Dzierżak, po zcy Naczelnika Delegatury IPN w Kielcach Pani Patrycja Zatorska-Milewska oraz Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Pani Grażyna Szkonter.

Na kilkunastu planszach przedstawiono działalność Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa w latach 1940-1944 na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Pierwszym Głównym Inspektorem PKB był podinsp. PP Marian Kozielewski. Pokazano najważniejsze postacie działające w Korpusie, min. Bolesława Kontryma Żmudzina, Jana Misiewicza, Bolesława Buyko.

Wystawa mogła być zaprezentowana w Kielcach dzięki współpracy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Biurem Historii Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie.

 

 

(foto; Świętokrzyska Policja)