Pamięć i prawda - Aktualności - Świętokrzyskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Kielcach

Aktualności

Pamięć i prawda

Data 2 września jest nierozerwalnie związana z pamięcią o naszych ojcach, dziadkach i pradziadkach. W 22 rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie 2 września 2022 r. odbyła się uroczysta msza święta w intencji wszystkich tam spoczywających.

Data 2 września jest nierozerwalnie związana z pamięcią o naszych ojcach, dziadkach i pradziadkach. W 22 rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie 2 września 2022 r.  odbyła się uroczysta msza święta w intencji wszystkich tam spoczywających. Mszę celebrował biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz wraz z kapelanami i duszpasterzami policyjnymi innych wyznań.

            Główna uroczystość odbyła się przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu KGP. W obchodach uczestniczyli: I z-ca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, z-cy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, nadinsp. Roman Kuster, rodziny zamordowanych i poległych policjantów II RP, Prezesi oraz członkowie Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 r.” Grażyna Szkonter, Jarosław Olbrychowski, Michał Wykowski, formacje mundurowe.  Obecny był Komendant Wojewódzki w Kielcach nadinsp. Jarosław Kaleta, przedstawiciele Stowarzyszenia Generałów RP, związków zawodowych policjantów i pracowników Policji oraz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

W imieniu prezesów Stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 r.” głos zabrał Michał Wykowski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”:

- Myślami jesteśmy tam na Wschodzie, na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Kiedy po 50 latach od strasznej zbrodni wyszła na jaw okrutna prawda, rozpoczęły się ekshumacje, żmudny proces trwający dekadę budowy cmentarza. Zostały otwarte trzy cmentarze: w Katyniu, Charkowie i Miednoje – największej policyjnej nekropolii na świecie.

To był 2 września 2000 roku. Prawda i pamięć – dwa proste słowa, które stały się dla nas, rodzin policyjnych drogowskazem. Dzisiaj jesteśmy depozytariuszami tej pamięci. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą ją kultywować. Mówiąc jednak o przeszłości musimy patrzeć w przyszłość. Cześć i chwała bohaterom granatowej armii.

Następnie głos zabrał I z-ca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak. Po przemówieniach odbyła się modlitwa kapelanów.

Delegacje złożyły wieńce przy Obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. Oprawę muzyczną zapewniła Reprezentacyjna Orkiestra Policji, kończąc uroczystość specjalnie napisanym utworem „Miednoje”.