Aktualności

Janów Lubelski – odnowiony pomnik

W Janowie Lubelskim, 22 września 2022 r. w 95 rocznicę tragicznej śmierci post. Edwarda Jezierskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika na jego grobie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą kościele pw. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Nabożeństwo koncelebrował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapelanem Policji Lubelskiej ks. Bogdanem Zagórskim oraz proboszczem Tomaszem Lisem.

            W Janowie Lubelskim, 22 września 2022 r. w 95 rocznicę tragicznej śmierci post. Edwarda Jezierskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika na jego grobie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą kościele pw. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.  Nabożeństwo koncelebrował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapelanem Policji Lubelskiej ks. Bogdanem Zagórskim oraz proboszczem Tomaszem Lisem.  

            Następnie na cmentarzu parafialnym odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika na grobie post. Edwarda Jezierskiego. Przybyłych gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Janowie Lubelskim insp. Andrzej Mioduna. Po przemówieniach zaproszonych gości, odczytano akt odsłonięcia odnowionego pomnika. Symbolicznego odsłonięcia, w asyście zaproszonych gości dokonał Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki z Panem Pawłem Jezierskim,  przedstawicielem rodziny zamordowanego policjanta. Po poświęceniu pomnika duchowni modlitwę w intencji pomordowanych policjantów. Następnie odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Na grobie post. Edwarda Jezierskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość odbyła się z pełnym ceremoniałem policyjnym, obecna była policyjna asysta honorowa wraz z pocztami sztandarowymi.

            Odnowienie pomnika było możliwe dzięki zaangażowaniu Komendanta Powiatowego Policji w Janowie Lubelskim insp. Andrzeja Mioduny oraz ZW NSZZ Policjantów woj. lubelskiego. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, stowarzyszeń, służb mundurowych. Obecna była Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Grażyna Szkonter, p.o. Dyrektora Biura Edukacji Historycznej Komendy Głównej Policji mł. insp. Robert Horosz,  Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. lubelskiego asp. szt. Artur Garbacz, były Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ds. logistyki Pan Dariusz Chmielowiec, Sekretarz Stowarzyszenia Opieki nad Grobami Policjantów na Wschodzie Piotr Smaga.

            Posterunkowy Edward Jezierski urodził się w 1902 r. w miejscowości Jeziory, gmina Gołąbki. W Policji Państwowej służył od 1926 roku. Podczas służby 22 września 1927 r. w Godziszowie w trakcie próby zatrzymania bandytów został śmiertelnie ranny. Miał 25 lat. Jego pogrzeb zgromadził tłumy mieszkańców Janowa, miejscowe władze. Był oddaniem hołdu dla tego, który stanął w obronie ich życia i mienia.

 

 

(foto; Policja Lublin)