Aktualności

Dąb Pamięci asp. Stefana Dudały w Podchojnach

Miejscowość Podchojny 29 listopada 2023 roku była świadkiem upamiętnienia jej mieszkańca asp. Stefana Dudałę.

Miejscowość Podchojny 29 listopada 2023 roku była świadkiem upamiętnienia jej mieszkańca asp. Stefana Dudałę.

W Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci. Dyrektor szkoły Ryszard Białek przywitał przybyłych gości, a szczególnie bardzo licznie przybyła rodzinę Stefana Dudały. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny reprezentujący drogę życiową bohatera. Pokazano również film oparty o fotografie rodzinne.

Po prezentacji wszyscy zebrani wyszli przed szkołę gdzie zasadzono Dąb Pamięci oraz odsłonięto tablicę pamiątkową. Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Aspirant Policji Państwowej Stefan Dudała urodził się 05.09.1910 roku w Podchojnach, był synem Wincentego i Antoniny Herman. Pochodził z wielodzietnej rodziny. W policji służył od 25.04.1936 r. W 1936 r. ukończył Normalną Szkołę Fachową dla Szeregowych w Mostach Wielkich i został skierowany do pełnienia służby w województwie białostockim. We wrześniu 1939 r. pełnił służbę na Posterunku w Nurze, w powiecie Ostrów Mazowiecka. Podczas kampanii wrześniowej dostał się do niewoli Związku Radzieckiego. Jeniec Ostaszkowa, osadzony w byłym klasztorze na wyspie Stołbnyj, na jeziorze Seliger. W kwitniu 1940 r. zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecnie Twer).

Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

 

 

 

(foto; SP Podchojny)