Aktualności

Konferencja historyczna – 95 lat Rodziny Policyjnej

W Sali Narad Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach odbyła się konferencja historyczna związana z 95 rocznicą powołania Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”. Wydarzenie rozpoczęło się na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach od złożenia kwiatów i wiązanek przy tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej poległych w obronie Ojczyzny.

W Sali Narad Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach odbyła się konferencja historyczna związana z 95 rocznicą powołania Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”.

Wydarzenie rozpoczęło się na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach od złożenia kwiatów i wiązanek przy tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej poległych w obronie Ojczyzny.

            W ramach konferencji pt. „Rodzina Policyjna”. Jej współcześni następcy” wystąpiło czterech prelegentów. Referaty poświęcone były tej szczególnej organizacji, która nie miała odpowiednika w ówczesnej Europie. Ogromne zaangażowanie organizatorek Stowarzyszenia pokazywało jak ważne w życiu ówczesnej społeczności policyjnej była opieka nad rodzinami funkcjonariuszy. Była to również narracja poświęcona pamięci o policjantach, którzy w obronie porządku publicznego i obronie ojczyzny poświęcili własne życie. Jubileusz to również historia współczesnych działań Stowarzyszenia, po 1989 roku.

Ważnym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu historycznego wiedzy o Policji, który odbył się 06.03.2024 r. Laureatami konkursu zostali, wśród policjantów;

- I miejsce – asp. szt. Grzegorz Kazuń z KMP w Kielcach

- II miejsce – podkom. Mariusz Stojek z KPP w Busku-Zdroju

- III miejsce – asp. szt. Wojciech Piwowarski z KPP w Busku-Zdroju.

Laureaci z klas mundurowych szkół średnich województwa świętokrzyskiego;

- I miejsce – Julia Żółciak z LO w Zespole Placówek Oświatowych w Bogorii,

- II miejsce – Gabriela Marszałek z Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego w Kielcach,

- III miejsce – Filip Maciejczyk z Z.Sz. nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.

Wyróżnienie otrzymał Norbert Niziałek z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.

Wręczono również Medal Jadwigi Dunin-Borkowskiej Maleszewskiej, współorganizatorki i pierwszej przewodniczącej Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” za zasługi w przywracaniu prawdziwej historii Polski w aspekcie służb mundurowych II RP.

Medalem wyróżniono:

- Komendanta Powiatowego Policji w Sandomierzu insp. Ryszarda Komańskiego,

- Dyrektora Archiwum Państwowego w Kielcach Panią dr Wiesławę Rutkowską.

Medale wręczyli Pan Jarosław Olbrychowski – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi oraz Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pani Grażyna Szkonter.

            W konferencji uczestniczyła inspektor dr. Agata Malasińska-Nagórny, zca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Pani Grażyna Szkonter, Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Pani Anna Grzela  przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, insp. Robert Horosz Naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji,  przedstawiciele kierownictwa poszczególnych jednostek Policji garnizonu świętokrzyskiego. Obecna była Pani Teresa Piwnik – bratanica patrona świętokrzyskiej Policji Jana Piwnika „Ponurego” oraz  Świętokrzyskiego Stowarzyszenia.

 

(foto; świętokrzyska policja)