Aktualności

90 lat służby kobiet w Policji

Gdy w 1925 r. na pierwszy kurs dla kobiet w Policji Państwowej zapisało się 30 pań upłynęło 90 lat. W związku z tą rocznicą w dniach 23-26 lipca 2015 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "90 lat kobiet w Policji", pod honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów RP Pani Ewy Kopacz.

W konferencji wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Ewa Kopacz, wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara, nadinsp. Komendant Wojewódzki Policji w Opolu Irena Doroszkiewicz, Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski, przedstawiciele Policji, parlamentarzyści i naukowcy. Konferencję podzielono na cztery bloki tematyczne; historia i współczesność kobiet w Policji, sytuacja kobiet w służbach mundurowych w Polsce i za granicą, problemy dyskryminacji.

            Przyjęcie kobiet w 1925 r. w szeregi Policji Państwowej było zgodne z rozkazem Komendanta Głównego PP oraz efektem zabiegów polskiego komitetu do walki z handlem żywym towarem.

Kandydatki na policjantki musiały spełniać szereg bardzo restrykcyjnych wymogów. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat i musiała zobowiązać się, że przez najbliższe 10 lat nie wyjdzie za mąż. Kandydatki były zobowiązane dostarczyć  świadectwo moralności oraz opinię wystawioną przez jedną z organizacji kobiecych. Wymogiem był wzrost min. 164 cm. i dobry stan zdrowia. Mile widziany był staż pracy w harcerstwie, organizacjach kobiecych lub paramilitarnych.

Pierwsze policjantki zostały skierowane do działań związanych z sutenerstwem i nierządem, rozwiązywaniem problemów wychowawczych i rodzinnych. Ich służba związana była z patologiami, które w tym niezwykle trudnym okresie zbierały żniwo.

Organizacja służby polskich funkcjonariuszek stała na bardzo wysokim poziomie i zyskiwała pozytywne opinie za granicą. 

Pierwszą Komendantką Policji Kobiecej została Stanisława Paleolog, która do tej pory  kierowała brygadą sanitarno-obyczajową, działającą w Urzędzie Śledczym w Warszawie.

            Uczestnicy konferencji w swoich wypowiedziach przedstawiali sytuację kobiet służących w formacjach mundurowych za granicą i  w organizacjach policyjnych Interpol i Europol oraz wymieniali się doświadczeniami. Teresa Piotrowska Minister Spraw Wewnętrznych powiedziała, że znakiem czasu jest pierwsza nominacja generalska w Polskiej Policji dla kobiety Ireny Doroszkiewicz, w 90 lat od powołania kobiet w jej szeregi. "Policja dobrze służy Polsce. Rzeczpospolita może liczyć na swoje policjantki i policjantów" - powiedziała Pani minister. To naukowe spotkanie pokazało rolę funkcjonariuszek Policji Państwowej, Milicji Obywatelskiej oraz policjantek w obecnej formacji Policji.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć obrazujących historię "90 lat kobiet w Policji". 

            Według stanu na dzień 1 czerwca 2015 r. liczba policjantów pełniących służbę wynosi 97564, w tym 14932 funkcjonariuszki i około 18000 pracownic cywilnych Policji.

Najwięcej kobiet pełni służbę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach; 3735 policjantek i 1603 pracownic cywilnych Policji.
 

(zdjęcia; www.policja.pl)